Správný postup pro dezinfekci povrchu

Správný postup pro dezinfekci povrchu

20.

3.

2024

Hygiena je nesmírně důležitá, zejména v době, kdy se snažíme ochránit své zdraví a zamezit šíření nemocí. Jedním z klíčových opatření je pravidelná dezinfekce povrchů, se kterými často přicházíme do kontaktu a tím můžeme být vystaveni potenciálním zdrojům nákazy.

Dezinfekce povrchů je v současné době velmi důležitá, nejen kvůli pandemii COVID-19. Správná dezinfekce může pomoci minimalizovat šíření virů a bakterií. V tomto článku vám prozradíme, jak na plošnou dezinfekci a které přípravky jsou k tomuto účelu ideální.

1. Příprava před dezinfekcí aneb Nejprve čistěte!

Před samotnou dezinfekcí povrchů je důležité zajistit, aby byly čisté. To znamená odstranit z povrchu nečistoty, prach a zbytky, které by mohly bránit účinnosti dezinfekčního prostředku. K tomu můžete použít běžné čisticí prostředky nebo horkou vodu s mýdlem.

2. Volba správného dezinfekčního prostředku

Na trhu existuje mnoho různých dezinfekčních prostředků, které jsou určeny k dezinfekci povrchů. V našem e-shopu SZO.cz najdete široký výběr kvalitních dezinfekčních prostředků určených nejen k dezinfekci povrchů ale také k dezinfekci rukou, ovzduší, prádla či odpadů. Volbu prostředku byste měli zvažovat podle typu povrchu.

  • Pro dezinfekci kuchyňských povrchů se často doporučuje použít dezinfekční prostředek na bázi alkoholu či stabilních kysličníků, který rychle odpařuje a nezanechává zbytky.
  • Pro dezinfekci koupelny jsou vhodné prostředky, které obsahují chlór. Ty jsou účinné proti plísním a bakteriím.
  • Pro dezinfekci povrchů s elektronikou vybírejte dezinfekční prostředky, které jsou šetrné k elektronickým zařízením a nezpůsobují jim poškození.
  • Pro dezinfekci v domácnostech s malými dětmi můžete použít DEZINFEKČNÍ UTĚRKY BACTYNEA -120 NA HRAČKY, které jsou určené k otírání nábytku, hraček, předmětů, a to i takových, které může dítě olizovat (dudlík). Výrobek je schválený pro NEONATALOGII, tzn. čerstvě narozená miminka, která jsou nejcitlivější. Ubrousky nejsou papírové, ale ze speciální buničiny, která se netrhá.
  • Doporučujeme vám naštívit také stránku zaměřenou na postřikovou dezinfekci ploch.

3. Postup dezinfekce povrchu

Po výběru vhodného dezinfekčního prostředku postupujte následovně:

  • Nasaďte si ochranné rukavice a pokud je třeba, také ochranné brýle.
  • Namočte hadřík nebo ubrus do dezinfekčního prostředku a otřete povrch. Dejte pozor na to, aby byl povrch rovnoměrně pokryt dezinfekční látkou.
  • Nechte dezinfekční prostředek působit po dobu, kterou doporučuje výrobce na etiketě. Doba působení se může lišit podle typu dezinfekčního prostředku.
  • Po uplynutí doby opláchněte povrch čistou vodou nebo utřete suchým hadříkem anebo postupujte dle doporučení výrobce.

4. Pravidelnost dezinfekce

Je důležité dezinfikovat povrchy pravidelně, zejména ty, které jsou často využívány, jako jsou kliky, vypínače světla, kuchyňské linky a koupelnové povrchy. Doporučuje se dezinfikovat povrchy alespoň jednou denně, zejména pokud žijete v oblasti s vysokým výskytem nákazy. Mezi nejrizikovější povrchy patří klávesnice, myši, dveřní kliky, stoly a pracovní plochy a mobilní telefony.

Dezinfekce povrchů je jedním z nejdůležitějších opatření pro ochranu vašeho zdraví a zdraví vašich blízkých. Použijte vhodné dezinfekční prostředky, dodržujte správný postup dezinfekce a pravidelně dezinfikujte povrchy ve vašem domově. Díky tomu můžete snížit riziko šíření nemocí a zajistit si čistý a hygienický domov.

Prodáváme dezinfekce homologované Ministerstvem zdravotnictví ČR, opatřené bezpečnostními listy v českém jazyce, podle mezinárodní směrnice REACH. Chcete pomoci s výběrem plošné dezinfekce? Kontaktujte nás!


Přejeme vám hezký den

KRÁSNÝ – zdravotnická technika s.r.o.
Božkovská 38
326 00 PLZEŇ - Slovany
E-mail: krasny@szo.cz

Foto: Mark / Pexels